Pronacja stopy – o co biega?

Biegasz? A może dużo chodzisz? Jeżeli odczuwasz dolegliwości po wewnętrznej części stopy, w kostce lub w kolanie to możesz cierpieć na nadmierną pronację. Także odciski umiejscowione po wewnętrznej stronie pięty lub palucha mogą świadczyć o nadpronacji. Pamiętaj: pronacja sama w sobie w żadnym wypadku nie jest czymś złym. Podczas chodzenia i biegania stopy muszą się jakoś przetaczać przecież z pięty na palce, prawda?. O pronacji mówimy wtedy, gdy przetaczanie zachodzi lekko po wewnętrznej krawędzi stopy.

Kluczowe jest słowo „lekko”. Gdyby stopa przetaczała się praktycznie po całej krawędzi wewnętrznej stopy to już mielibyśmy do czynienia z nadmierną pronacją – i to już jest wada, która może skutkować nadmiernym obciążeniem stawów skokowych i kolan. To z kolei prowadzi do nadwyrężeń i skręceń. Szczególnie narażonymi strukturami są ścięgno Achillesa oraz zapalenie rozcięgna podeszwowego, jak i wspomniany już staw skokowy, kości stępu oraz pierwsza kość śródstopia. W przypadku normalnej pronacji siły działające podczas ruchu są zamortyzowane i nie zagrażają wyżej wspomnianym strukturom. Martwić możesz się więc tylko w sytuacji, gdy masz nadmierną pronację. Jak to sprawdzić? Najlepiej na badaniu podiometrycznym.

Nadmierna pronacja, czy supinacja? Zrób badanie podiometryczne

Dawnej, gdy nie było jeszcze dostępnych dziś metod diagnostycznych ortopeda oceniał, to czy ktoś jest pronatorem czy supinatorem „na oko”, a dokładniej po tym, w jaki sposób ktoś ścierał buty podczas chodzenia. Dziś, gdy jest możliwość przeprowadzenia dokładnego badania komputerowego zarówno podczas stania jak i chodzenia można dowiedzieć się o stopach nieco więcej. Podczas badania podiometrycznego można ocenić nie tylko to, czy ktoś ma nadmierną pronację, czy też supinację, ale można też dokładnie obliczyć jak kształtuje się rozkład nacisków na podłoże w obu stopach. Ponadto, można sprawdzić w których miejscach stopa jest przeciążona, a w których jest nie dociążona? Co z taką wiedzą później zrobić? Oczywiście trzeba ją wykorzystać i rozwiązać problem pacjenta, np. za pomocą indywidualnych wkładek ortopedycznych.

Zadzwoń i umów się na wizytę teraz! +48 501 89 49 89

Wkładki ortopedyczne na nadmierną pronację

Zadaniem tego typu wkładek ortopedycznych jest odciążenie wewnętrznej krawędzi stopy, czyli bezpośrednie przeciwdziałanie nadmiernej pronacji. Masz dwie możliwości: albo kupić gotowe wkładki dla pronatorów w sklepie sportowym lub w sklepie ortopedycznym albo zlecić zrobienie indywidualnych wkładek na nadmierną pronację. Pierwsze rozwiązanie jest na pewno tańsze ale daleko mu do ideału, choćby z racji faktu, że gotowe wkładki dla pronatorów mogą nie być zbyt dobrze dopasowane do stóp. Są w końcu zrobione według jakiegoś konkretnego szablonu. Trudno więc, żeby dobrze przypasowały każdemu, prawda? Druga opcja, a więc zrobienie indywidualnych wkładek na nadmierną pronację jest opcją droższą, ale niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że wkładki dopasowane zostaną konkretnie pod twoje stopy. Takie wkładki modelowane są na podstawie wspomnianego już badania podiometrycznego. Trzecie rozwiązanie, nad którym mogą zastanawiać się biegacze i osoby chodzące np. po górach to buty dla pronatorów. Szczegóły znajdziesz poniżej, w ostatnim akapicie tekstu.

Buty dla pronatorów – gotowe rozwiązanie?

Buty dla pronatorów to gotowy produkt dla osób, które cierpią na nadmierną pronację stóp. Z tym że podobnie jak gotowe wkładki dla pronatorów nie są w żaden sposób dopasowane do twoich stóp. Zgadza się tylko rozmiar 😉 Poza tym, problem leży w tym, że nadpronacja nadpronacji nie równa. U jednego biegacza może być większa niż u drugiego. Mimo to gotowe buty dla pronatorów mają rozwiązać problem obu biegaczy – takie jest założenie producentów. Rzeczywistość jest jednak brutalna i sprawa z gotowymi butami dla osób cierpiących na nadmierną pronację jest podobna jak z gotowymi wkładkami dla pronatorów. Jeżeli najważniejszy dla ciebie jest komfort biegania i minimalizacja ryzyka kontuzji, a możesz wydać te 250-300 zł na indywidualnie modelowane wkładki to nie masz się nad czym zastanawiać. Buty neutralne z wkładkami dopasowanymi do stóp zawsze dadzą lepszy efekt niż choćby najdroższy but dla pronatorów, który sprzedawca dopasuje dla ciebie tylko pod kątem rozmiaru. Tego możesz być pewien.

Umów się na wizytę już teraz!

Kapelanka 13A | 30-347 Kraków
Pon-Pt 08.00 – 20.00 ; Sb 9:00 - 14:00 (konieczne umówienie wizyty)
© 2024 All rights reserved by Wkładki ortopedyczne - Kraków | Polityka prywatności
Zadzwoń Umów wizytę