Wkładki dla biegaczy Kraków

Bieganie to Twoja wielka pasja? Od lat startujesz w maratonach i półmaratonach? A może dopiero zaczynasz biegać i póki co skupiasz się na krótkich dystansach? Bez względu na to, w którym momencie swojej przygody z bieganiem teraz jesteś wiedz, że możesz zaoferować swoim stopom większy komfort, zapewnić lepszą stabilizację i zminimalizować ryzyko kontuzji. Musisz wiedzieć, że nawet w profesjonalnych butach do biegania jakość wkładek pozostawia wiele do życzenia. Dlaczego? Ponieważ są one robione według konkretnego szablonu, nawet jeżeli mówimy o obuwiu dla pronatorów, czy supinatorów.

Tymczasem każdy człowiek ma inne stopy, co więcej prawa stopa od lewej często się od siebie różnią. Rozwiązanie? Wkładki dla biegaczy modelowane indywidualnie. Dopasowują się one do krzywizn stopy, dzięki czemu są bardzo wygodne. Co więcej, uzupełniając je o elementy korekcyjne można „poprowadzić” stopę w kierunku prawidłowego rozkładu nacisków na podłoże. Zdaniem wielu wkładki dla biegaczy Formthotics to obecnie najwygodniejsze wkładki ortopedyczne na polskim rynku.

WAŻNE: NA WIZYTĘ ZABIERZ ZE SOBĄ BUTY SPORTOWE

Rozkład nacisków na podłoże – o co w tym chodzi?

Idealna stopa powinna mieć trzy punkty podparcia. Są to pięta oraz I i V głowa kości śródstopia (tzw. łuk poprzeczny stopy) – tyle teoria. W praktyce rzadko kiedy zdarza się, by u dorosłego właśnie tak kształtował się rozkład nacisków na podłoże. U dorosłych punktem podparcia wciąż pozostaje pięta jednak bardzo często zamiast I i V głowy kości śródstopia oparcie jest na I, II, III, IV i V głowie kości śródstopia – łuk poprzeczny jest wypłaszczony. Taki stan rzeczy nazywamy potocznie płaskostopiem poprzecznym. Dolegliwościami wskazującymi na tę deformację są m.in. ból i pieczenie w okolicy przodostopia, czy też nawracające odciski. O tym schorzeniu przeczytasz więcej w odpowiedniej zakładce na naszej stronie. Nieprawidłowy rozkład nacisków na podłoże może również prowadzić do tzw. pronacji lub supinacji. Jeżeli biegasz to na pewno spotkałeś się już z tymi określeniami, a jeżeli nie, to poczytaj sobie o tym dokładnie, ponieważ objawami mogą być bóle stawów skokowych, kolan, a nawet bioder. Różnice pomiędzy stopą pronującą, a stopą supinującą znajdziesz w poniżej.

Stopa neutralna

Zanim przejdziemy do pronacji i supinacji wyjaśnimy po krótce termin stopy neutralnej, czyli takiej, której biomechanika jest prawidłowa. W trakcie poruszania się stopa przetacza się z pięty na palce, w początkowej fazie ruchu przechylając się w kierunku kostki przyśrodkowej, by później znaleźć oparcie na krawędzi zewnętrznej stopy. W ten sposób rozłożenie ciężaru jest równomierne, a stawy nie są nadmiernie obciążone, jak to się dzieje u osób cierpiących na supinację lub pronację. W przypadku biegaczy, cechujących się stopą neutralną można pomyśleć o indywidualnych wkładkach ortopedycznych ponieważ nie ma stóp idealnych, płaskostopie poprzeczne, czy płaskostopie podłużne też mogą dawać dolegliwości bólowe przeszkadzające w biegu.

Zadzwoń i umów się na wizytę teraz! +48 501 89 49 89

Stopa pronująca

Pronacja sama w sobie nie stanowi problemu, ponieważ jest ona naturalnym elementem amortyzacji. Kłopoty pojawiają się wtedy, gdy pronacja jest nadmierna – taki stan rzeczy nazywamy stopą pronującą. Na czym polega problem? Mianowicie, ciężar ciała opiera się przede wszystkim na wewnętrznej krawędzi stopy – pięty odstają na zewnątrz, a stopy kierują się do środka. Jeżeli podejrzewasz u siebie pronację to powinieneś zwrócić uwagę, czy występują u ciebie takie objawy jak np. ból śródstopia, koślawość kolan, czy też dolegliwości bólowe w obrębie łydek i kostek? Jeżeli tak, to zdecydowanie powinieneś pomyśleć o indywidualnych wkładkach ortopedycznych. Gotowe wkładki ortopedyczne dla pronatorów, dostępne od ręki w sklepie lepiej sobie odpuścić, ponieważ nie są one w żaden sposób dopasowane do Twoich stóp. Mogą zrobić więcej szkody niż pożytku. Mieliśmy już przypadki pacjentów, którzy używali gotowych wkładek ortopedycznych, a potem trafili do nas z zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Również buty dla pronatorów nie są rozwiązaniem idealnym, bo fabryczna wkładka wewnętrzna nie jest wkładką indywidualną.

Stopa supinująca

W przypadku stopy supinującej mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. Podczas przetaczania z pięty w kierunku palców ciężar przenoszony jest na zewnętrzną krawędź stopy. Tego typu sytuacja wiąże się przeważnie z kontuzjami stawu skokowego, czy po prostu bólem w obrębie łydek. Dla osób ze stopą supinującą formą leczenia jest chodzenie w specjalnych wkładkach ortopedycznych, które normalizują rozkład sił i stabilizują stopy. Tak samo, jak w przypadku pronatorów, również dla supinatorów zalecane są indywidualne wkładki ortopedyczne, modelowane na bazie badania komputerowego stóp.

Wkładki ortopedyczne modelowane indywidualnie – dla kogo?

Kto więc powinien poważnie zastanowić się na indywidualnymi wkładkami ortopedycznymi? Przede wszystkim pronatorzy i supinatorzy, jak również każdy, kto ma problem z płaskostopiem poprzecznym lub płaskostopiem podłużnym. To bardzo ważne, ponieważ siły oddziałujące na stopy podczas biegania są dziewięciokrotnie wyższe niż w trakcie stania! Co za tym idzie, biegając łatwiej o ewentualne kontuzje, jak również rozwój deformacji w obrębie stóp. Zgłoś się do nas, a zrobimy wszystko co się da, by rozwiązać twoje problemy z biomechaniką stóp.

Specjalizujemy się w modelowaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych dla biegaczy. Mamy pod opieką zarówno maratończyków, jak i osoby, które biegają rekreacyjnie. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz możesz poprawić swoje osiągnięcia. Jak? Poprawiając komfort biegania, zwiększając stabilizację stopy oraz minimalizując ryzyko odniesienia kontuzji – wszystko poprzez zapewnienie optymalnej biomechaniki stóp.

Wkładki dla biegaczy krok po kroku

Wkładki dla biegaczy modelujemy w taki sam sposób jak inne indywidualne wkładki ortopedyczne, a więc na ciepło, stąd też nazwa – wkładki termoplastyczne. Najpierw wykonujemy precyzyjne badanie komputerowe stóp, zarówno w pozycji statycznej, jak i dynamicznej. Następnie analizujemy wyniki i porównujemy je do wzorców. Dopiero kolejny krokiem jest modelowanie wkładek do stóp pacjenta. Gdy wkładki ortopedyczne są wstępnie dopasowane uzupełniamy je o elementy korekcyjne, których zadaniem jest optymalizacja nacisków na podłoże. To wszystko sprawia, że wychodząc od nas poczujesz większy komfort przy poruszaniu się. Zdaj się na naszą wiedzę i doświadczenie, a co do efektów w trakcie biegania, to przyjdą one szybciej niż myślisz.

Wkładki ortopedyczne dla biegaczy – które wybrać?

Większości biegaczom proponujemy wkładki Formthotics Dual Density, składające się z dwóch warstw: korekcyjnej oraz amortyzującej. Pierwsza z nich wyposażona jest w niezbędne wypukłości zapewniające odpowiednią biomechanikę stawu skokowego podczas biegu. Druga warstwa odpowiada za komfort, co da się odczuć zwłaszcza w trakcie biegania po twardych nawierzchniach. Zmniejsza wstrząsy, stabilizuje stopy i tym samym minimalizuje przeciążenia stawów, chroniąc je w ten sposób przed kontuzjami. Co ważne wkładki dla biegaczy Formthotics można swobodnie modelować, dzięki czemu da się osiągnąć o wiele lepszy efekt korekcyjny. Podczas wizyty kontrolnej wkładki się modeluje do aktualnego stanu stóp, a zużyte elementy korekcyjne wymienia się na nowe.

Termoplastyczne Wkładki dla biegaczy – zalety:

  • Są dopasowane do stóp
  • Poprawiają komfort biegania
  • Poprawiają stabilizację
  • Optymalizują rozkład nacisków na podłoże
  • Minimalizują wstrząsy
  • Można je przekładać z butów do butów
  • Łatwo się je czyści
  • Są hypoalergiczne
  • Ważą zaledwie 19 g!

Wkładki dla biegaczy – dlaczego warto?

Odpowiadając na to pytanie najlepiej raz jeszcze spojrzeć na zalety wkładek Formthotics (powyżej). To jednak nie wszystko. Mając w butach indywidualne wkładki termoplastyczne nie trzeba rozglądać się często za droższymi butami dla supinatorów, czy pronatorów. Te i tak nie spiszą się tak dobrze, co obuwie wyposażone we wkładki indywidualne. Zastanawiasz się skąd ta pewność ? Bo zajmujemy się tym na co dzień. Miesięcznie modelujemy około 100 par wkładek termoplastycznych i w tym temacie wiemy wszystko. Pamiętaj, kupując buty do biegania najlepiej wybierz obuwie neutralne, a resztę zrobią indywidualnie wymodelowane wkładki ortopedyczne, poprzedzone precyzyjną analizą na macie podiometrycznej. Zafunduj swoim stopom w pełni legalny doping, a bez trudu dostrzeżesz różnicę na trasie. Zadzwoń do nas i umów się na termin, a na wizytę zabierz ze sobą buty sportowe. Do zobaczenia!

Umów się na wizytę już teraz!

Kapelanka 13A | 30-347 Kraków
Pon-Pt 08.00 – 20.00 ; Sb 9:00 - 14:00 (konieczne umówienie wizyty)
© 2024 All rights reserved by Wkładki ortopedyczne - Kraków | Polityka prywatności
Zadzwoń Umów wizytę