Jak leczymy za pomocą modelowanych indywidualnie wkładek ortopedycznych w Krakowie przy ul. Szlak 12?

Przede wszystkim podkreślmy: wkładki modelowane indywidualne. Wkładki ortopedyczne z naszej pracowni są dopasowane konkretnie pod każdą ze stóp pacjenta. Bazowe wkładki Formthotics, na których pracujemy od ponad 15 lat są wkładkami termoplastycznymi, czy też inaczej nazywając termoformowalnymi. Co to znaczny? Po podgrzaniu do odpowiednio wysokiej temperatury zyskują termoplastyczność. Dzięki temu nawet podczas krótkiego, kilkuminutowego spaceru odbijają się na wkładkach palce i głowy kości śródstopia. Dzięki temu wiadomo, w których miejscach wymagane są później elementy korekcyjne. Zanim jednak przejdziemy do korygowania ustawienia stóp kilka zdań na temat samego badania na macie podobarycznej.

Badanie komputerowe stóp – od tego zaczynamy

Jest to niezwykle precyzyjne badanie komputerowe stóp, które pozwala sprawdzić, w której części dana stopa jest nie dociążona, a w której jest ona nadmiernie obciążona? Generalnie chodzi o uzyskanie kompletnego zestawu informacji na temat rozkładu nacisków na podłoże w obu stopach. Wykonujemy to badanie zarówno na stojąco jak i podczas chodu, jest to tzw. analiza statyczna i dynamiczna. Odciski stóp zostawiane przez pacjenta widzimy w czasie rzeczywistym na ekranie monitora o wysokiej rozdzielczości i zapisujemy je w pamięci. Dzięki temu na badaniu kontrolnym możemy sobie porównać jaki efekt dało noszenie wkładek ortopedycznych. Co się poprawiło, a nad czym jeszcze należy popracować? Podchodzimy do diagnostyki bardzo poważnie. Po prostu, bez tej analizy nie miałoby sensu modelowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych. Kraków, Szlak 12 – w tym miejscu od wielu lat przyjmujemy pacjentów z rozmaitymi problemami. Jeżeli któreś ze schorzeń wspomnianych w dalszej części tekstu dotyczy też ciebie to zachęcamy do kontaktu i umówienia wizyty z naszym specjalistą.

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie, haluksy i inne problemy

W naszej pracowni wkładek ortopedycznych w Krakowie leczymy pacjentów cierpiących na płaskostopie poprzeczne, płaskostopie podłużne, koślawość stawów skokowych czy też ich szpotawość. Za pomocą dobrze dopasowanych wkładek ortopedycznych można również wspomóc leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego, zapalenia ścięgna Achillesa, czy nawet ostrogi piętowej. Wkładki ortopedyczne indywidualnie modelowane pomagają też w przypadku przeciążeń kolan i bioder. Pomagają wyrównać również ustawienie samej miednicy. Zaskoczenie? Mamy naprawdę sporo pacjentów, którzy przychodzą do nas rzekomo z nierównością kończyn, po czym się okazuje, że za ich stan i dolegliwości odpowiada nieprawidłowe ustawienie miednicy. Okazuje się, że przy odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu oraz mając odpowiednie narzędzia diagnostyczne można skutecznie pomagać nie tylko dzieciom i młodzieży, ale też osobom dorosłym, a nawet seniorom. Właśnie osoby starsze stanowią dużą części naszych pacjentów. Najczęściej przychodzą do nas z takimi problemami jak płaskostopie poprzeczne, haluksy, bóle stopy od strony podeszwowej, nierówność kończyn na skutek np. endoprotezy biodra lub kolana.

Poniżej przedstawiamy proces modelowania indywidualnych wkładek ortopedycznych w naszej pracowni w Krakowie. Każdy z etapów staraliśmy się szczegółowo wyjaśnić, by jak najbardziej naświetlić schemat działania przy tym ważnym procesie.

Modelowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych w 4 krokach

Najpierw przeprowadzamy wywiad z pacjentem na temat jego dolegliwości, charakteru pracy (czy jest to praca stojąca, siedząca, fizyczna?) i aktywności poza zawodowych, a więc hobby, czy uprawianych sportów. Im więcej się dowiemy, tym lepiej możemy dopasować później wkładki.

Następnie wykonujemy precyzyjne badanie podoskopowe, które wskazuje: w jaki sposób rozłożone są naciski na podłoże. Dzięki temu wiemy, w których miejscach stopa jest nadmiernie obciążona, a w których jest niedociążona. To już jest dla nas bardzo ważna informacja, którą możemy bezpośrednio połączyć z dolegliwościami zgłaszanymi przez pacjenta. Warto dodać, że badanie wykonujemy zarówno w pozycji stojącej, jak i podczas chodu. Zwłaszcza ta druga część badania, a więc analiza dynamiczna jest niezwykle istotna – w końcu wkładki są potrzebne do poruszania się, prawda? Wychodzimy z założenia, że analiza stóp ograniczająca się tylko do badania statycznego to za mało.

Kolejnym krokiem jaki podejmujemy jest modelowanie wkładek ortopedycznych na ciepło – są to wkładki termoplastyczne, dzięki czemu dopasowują się do krzywizn stopy zapewniają duży komfort podczas poruszania się. Wkładki podgrzewamy w butach do wysokiej temperatury, dzięki czemu nabierają plastyczności i dają się formować pod wypływem naturalnego nacisku związanego z chodzeniem. Po 5-10 minutach wstępne formowanie się kończy.

Ostatnim etapem w przygotowaniu indywidualnych wkładek jest uzupełnienie ich o elementy korekcyjne (kliny, peloty). Cały proces modelowania wkładek ortopedycznych zajmuje jakieś 30-35 minut. Tak więc w pół godziny indywidualnie dopasowane wkładki są gotowe. Pozostaje się tylko do nich stopniowo przyzwyczaić zwiększając systematycznie czas chodzenia, np. pierwszego dnia godzina chodzenia we wkładkach, drugiego dnia 1.5 godziny chodzenia, podobnie dnia trzeciego. W kolejnych dniach można ten czas wydłużyć do 2 godzin i więcej. Po około 3 tygodniach powinna nastąpić pełna symbioza stóp z wkładkami.

To nie koniec cennych informacji. W zakładce DLA PACJENT przeczytasz między innymi o tzw. serwisie wkładek ortopedycznych – to duża zaleta indywidualnych wkładek termoplastycznych.

Umów się na wizytę już teraz!

Szlak 12 | 31-158 Kraków
Pn-Pt 09.00 – 20.00
© 2023 All rights reserved by Wkładki ortopedyczne - Kraków | Polityka prywatności
Zadzwoń Umów wizytę