Płaskostopie poprzeczne – leczenie

Czujesz ból lub pieczenie w przodostopiu? Cierpisz z powodu nawracających odcisków, które uniemożliwiają normalne chodzenie? To prawdopodobnie płaskostopie poprzeczne – bardzo częsta dolegliwość wśród dorosłych, szczególnie wśród kobiet – zwłaszcza tych, które miały styczność z butami na obcasie. Płaskostopie poprzeczne może być wrodzone lub nabyte – ta druga postać występuje zdecydowanie częściej. Z tego tekstu dowiesz się dlaczego powstaje płaskostopie poprzeczne, jakie są konsekwencje nie leczenia tego schorzenia oraz przeczytasz, jaki jest najskuteczniejszy sposób na zahamowanie tej deformacji?

Płaskostopie poprzeczne – zły rozkład nacisków na podłoże

Zacznijmy jednak od teorii, a więc krótkiego wyjaśnienia, jak powinien kształtować się prawidłowy rozkład nacisków na podłoże? Wzorcowa stopa powinna opiera się o podłoże na trzech punktach podparcia. Są to I oraz V głowa kości śródstopia i pięta. Tyle teorii, w praktyce nie zdarza się to jednak zbyt często. Owszem punktem podparcia pozostaje pięta, jednak zamiast I oraz V głowy kości śródstopia nacisk jest często na I, II, III, czy też II, III i IV lub też III, IV i V głowie kości śródstopia. Zdarza się też tak, że nacisk rozłożony jest równomiernie od I do V głowy kości śródstopia. Wówczas łuk poprzeczny stopy jest zupełnie wypłaszczony – jest to duże płaskostopie poprzeczne, skutkujące nawracającymi odciskami, pieczeniem przodostopia i może się skończyć wytworzeniem tzw. paluchów koślawych, czyli haluksów. Jest to bolesna deformacja, która może znacząco obniżyć jakość życia i utrudnić podstawowe, codzienne czynności, jak choćby wyjście do sklepu po zakupy, czy drogę do pracy, nie mówiąc już o bardziej wymagających aktywnościach fizycznych.

Zadzwoń i umów się na wizytę teraz! +48 501 89 49 89

Przyczyny płaskostopia poprzecznego

Płaskostopie poprzeczne to po prostu skutek rozejścia się kości śródstopia tworzących łuk poprzeczny stopy. Jak już zostało wspomniane pochodną płaskostopia poprzecznego mogą być haluksy, czy też tzw. palce „młotkowate” warto więc podjąć leczenie i to jak najszybciej. Warto też wiedzieć, jakie są przyczyny płaskostopia poprzecznego, by spróbować je zahamować, bo o korekcji u dorosłego nie może być mowy – na to jest niestety za późno. Wspomniane już zostało, że płaskostopie poprzeczne może być wrodzone lub nabyte. Zajmijmy się zatem przyczynami płaskostopia poprzecznego nabytego, na które cierpi duża część populacji dorosłych, w szczególności kobiety. Chodzenie w obuwiu na obcasie powoduje, że niemal cały nacisk jest na przód stopy, co z czasem doprowadza do wypłaszczenia się łuku poprzecznego stopy. Jeżeli doliczymy do tego jeszcze nadwagę to mamy gotowy przepis na płaskostopie poprzeczne i haluksy. Także praca na stojąco sprzyja tworzeniu się omawianej deformacji. Z innych przyczyn rozejścia się kości śródstopia należy jeszcze wymienić osłabione więzadła, stawy i mięśnie stopy.

Płaskostopie poprzeczne leczenie zachowawcze

Leczenie płaskostopia poprzecznego powinno się rozpocząć od metod zachowawczych, a więc ćwiczeń oraz wkładek ortopedycznych. O ile ćwiczenia są w stanie pomóc w przypadku dzieci i młodzieży to w przypadku dorosłych nie przynoszą zadowalających rezultatów. Jedynym rozwiązaniem terapeutycznym pozostają więc wkładki. Warto jednak by były to indywidualne wkładki ortopedyczne, dopasowane konkretnie pod stopy pacjenta. Dlaczego? Ponieważ każdy z nas ma inne stopy, inny wzrost, wagę, inny rozkład nacisków na podłoże. To sprawia, że gotowe wkładki ortopedyczne na płaskostopie nie będą zbyt dobrze pasować na Kowalskiego, Nowaka i jeszcze Wiśniewską. Gotowe wkładki na płaskostopie poprzeczne różnią się przecież tylko rozmiarem. Warto zainwestować w indywidualne wkładki na płaskostopie – korzyści zdrowotne z ich używania są nieporównywalne.

Indywidualne wkładki na płaskostopie poprzeczne

wkladki-ortopedyczne-krakowW naszej pracowni modelujemy wkładki na płaskostopie poprzeczne na bazie badania podoskopowego, które przeprowadzamy zarówno w pozycji statycznej, jak i dynamicznej. Dzięki temu doskonale wiemy, w których miejscach stopa jest nadmiernie obciążona. Mając już taką wiedzę jesteśmy w stanie skorygować nieprawidłowy rozkład nacisków wkładkami. Dobrym rozwiązaniem są wkładki termoplastyczne, ponieważ można je przemodelować w zasadzie dowolną liczbę razy. Dzięki temu uzyskuje się lepsze efekty terapeutyczne, a i z ekonomicznego punktu widzenia jest to korzystne – nie trzeba kupować nowych wkładek, tylko płaci się za usługę serwisu jedną trzecią ceny nowych wkładek. Jeszcze lepszym rozwiązaniem z punktu ekonomicznego są wkładki 3D, których serwisować nie trzeba i mają większą wytrzymałość ponieważ wykonane są z medycznych kompozytów.

Podsumowując, jeżeli doskwierają Ci bóle stóp, pieczenie, cierpisz na nawracające odciski to koniecznie pomyśl o wkładkach na płaskostopie poprzeczne. Im wcześniej zajmiesz się tym problemem, tym lepiej – unikniesz dodatkowych deformacji jak choćby wspomniane już haluksy. Nie ma się co wstydzić, tylko trzeba umówić się na termin w naszej pracowni wkładek ortopedycznych w Krakowie przy ul. Kapelanka 13A. Na płaskostopie poprzeczne cierpi kilkaset milionów ludzi na świecie! To dobitnie pokazuje, że ten problem jest problemem globalnym, a nie jednostkowym i nie dotyczy tylko Ciebie.

Umów się na wizytę już teraz!

Kapelanka 13A | 30-347 Kraków
Pon-Pt 08.00 – 20.00 ; Sb 9:00 - 14:00 (konieczne umówienie wizyty)
© 2024 All rights reserved by Wkładki ortopedyczne - Kraków | Polityka prywatności
Zadzwoń Umów wizytę