Jak leczymy za pomocą modelowanych indywidualnie wkładek ortopedycznych w Krakowie przy ul. Kapelanka 13A?

Przede wszystkim podkreślmy: wkładki modelowane indywidualne. Wkładki ortopedyczne z naszej pracowni są dopasowane konkretnie pod każdą ze stóp pacjenta. W naszej ofercie posiadamy indywidualnie dopasowane wkładki ortopedyczne 3D, które wykonujemy w ciągu zaledwie kilku dni na podstawie kompleksowego badania komputerowego stóp. Mamy też w ofercie wkładki ortopedyczne termoplastyczne, na których pracujemy od ponad 15 lat. Po podgrzaniu do odpowiednio wysokiej temperatury zyskują termoplastyczność. Dzięki temu nawet podczas krótkiego, kilkuminutowego spaceru odbijają się na wkładkach palce i głowy kości śródstopia. Dzięki temu wiadomo, w których miejscach wymagane są później elementy korekcyjne. Zanim jednak przejdziemy do korygowania ustawienia stóp kilka zdań na temat samego badania komputerowego stóp na macie podobarycznej, oraz analizy chodu oraz skanowania 3D.

Badanie komputerowe stóp – od tego zaczynamy

Jest to niezwykle precyzyjne badanie komputerowe stóp, które pozwala sprawdzić, w której części dana stopa jest nie dociążona, a w której jest ona nadmiernie obciążona? Generalnie chodzi o uzyskanie kompletnego zestawu informacji na temat rozkładu nacisków na podłoże w obu stopach. Wykonujemy to badanie zarówno na stojąco jak i podczas chodu, jest to tzw. analiza statyczna i dynamiczna. Odciski stóp zostawiane przez pacjenta widzimy w czasie rzeczywistym na ekranie monitora o wysokiej rozdzielczości i zapisujemy je w pamięci. Dzięki temu na badaniu kontrolnym możemy sobie porównać jaki efekt dało noszenie wkładek ortopedycznych. Co się poprawiło, a nad czym jeszcze należy popracować? W przypadku wkładek ortopedycznych 3D wykonujemy jeszcze odcisk w poduszce powietrznej oraz skan 3D. Mając komplet informacji możemy później idealnie dopasować wkładki do stóp ich właściciela. Podchodzimy do diagnostyki bardzo poważnie. Po prostu, bez tej analizy nie miałoby sensu modelowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych. Kraków, Szlak 12 – w tym miejscu od wielu lat przyjmujemy pacjentów z rozmaitymi problemami. Jeżeli któreś ze schorzeń wspomnianych w dalszej części tekstu dotyczy też ciebie to zachęcamy do kontaktu i umówienia wizyty z naszym specjalistą.

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie, haluksy i inne problemy

wkladki-na-plaskostopie-krakowW naszej pracowni wkładek ortopedycznych w Krakowie leczymy pacjentów cierpiących na płaskostopie poprzeczne, płaskostopie podłużne, koślawość stawów skokowych czy też ich szpotawość. Za pomocą dobrze dopasowanych wkładek ortopedycznych można również wspomóc leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego, zapalenia ścięgna Achillesa, czy nawet ostrogi piętowej. Wkładki ortopedyczne indywidualnie modelowane pomagają też w przypadku przeciążeń kolan i bioder. Pomagają wyrównać również ustawienie samej miednicy. Zaskoczenie? Mamy naprawdę sporo pacjentów, którzy przychodzą do nas rzekomo z nierównością kończyn, po czym się okazuje, że za ich stan i dolegliwości odpowiada nieprawidłowe ustawienie miednicy. Okazuje się, że przy odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu oraz mając odpowiednie narzędzia diagnostyczne można skutecznie pomagać nie tylko dzieciom i młodzieży, ale też osobom dorosłym, a nawet seniorom. Właśnie osoby starsze stanowią dużą części naszych pacjentów. Najczęściej przychodzą do nas z takimi problemami jak płaskostopie poprzeczne, haluksy, bóle stopy od strony podeszwowej, nierówność kończyn na skutek np. endoprotezy biodra lub kolana.

 

Idealnie dopasowane wkładki ortopedyczne 3D

Wkładki ortopedyczne 3D pojawiły się na rynku już jakiś czas temu. Niestety na początku były one wytwarzane z twardych materiałów, głównie włókna węglowego. W takich wkładkach naprawdę ciężko było chodzić. Od tamtego czasu technologia mocno poszła do przodu. Obecnie indywidualne wkładki ortopedyczne 3D wykonuje się ze specjalnych medycznych kompozytów, posiadających niezbędne certyfikaty. Takie wkładki są o wiele wygodniejsze i bardzo trwałe. Przeczytaj, jak wygląda proces powstawania indywidualnych wkładek ortopedycznych 3D w naszej pracowni. Na początek przeprowadzamy z pacjentem szczegółowy wywiad medyczny, po którym kolejnym punktem jest kompleksowe badanie komputerowe stóp. Sprawdzamy więc na platformie podobarycznej jak zachowują się stopy w pozycji stojącej, a jak podczas chodu. Dynamiczne badanie jest niezwykle istotne. Stopy to nie wszystko, analizujemy sobie również stawy skokowe. Gdy tę część badania mamy za sobą bierzemy się za odcisk stopy w specjalnej poduszce powietrznej. Najpierw jedna stopa, potem druga, bardzo dokładnie,  żeby mieć idealne podwaliny pod model 3D. Gdy ten etap jest zakończony skanujemy odcisk specjalnym skanerem.

wkladki-oropedyczne-krakow

Diagnostyka za nami, czas na omówienie wyników z pacjentem i zaproponowanie mu najlepszego rozwiązania, adekwatnego do jego deformacji w obrębie stóp, schorzeń, charakteru pracy, wagi itp. Tych zmiennych jest bardzo wiele, ale od tego jesteśmy, by wszystko dokładnie przeanalizować. W ostatnim etapie, a więc wytworzeniu wkładek ortopedycznych 3D pacjent nie bierze już udziału. Proces zajmuje kilka dni roboczych, a po wszystkim wkładki ortopedyczne 3D gotowe są do odbioru w naszej pracowni lub możemy je wysłać na adres wskazany przez pacjenta. Tak w dużym skrócie wygląda cały proces powstawania indywidualnych wkładek 3D, od diagnostyki, aż po otrzymanie produktu przez klienta.

Poniżej przedstawiamy z kolei 30 minutowy proces modelowania indywidualnych wkładek termoplastycznych w naszej pracowni w Krakowie. Każdy z etapów staraliśmy się szczegółowo wyjaśnić.

Termoplastyczne wkładki ortopedyczne w 4 krokach

Najpierw przeprowadzamy wywiad z pacjentem na temat jego dolegliwości, charakteru pracy (czy jest to praca stojąca, siedząca, fizyczna?) i aktywności poza zawodowych, a więc hobby, czy uprawianych sportów. Im więcej się dowiemy, tym lepiej możemy dopasować później wkładki.

Następnie wykonujemy precyzyjne badanie podoskopowe, które wskazuje: w jaki sposób rozłożone są naciski na podłoże. Dzięki temu wiemy, w których miejscach stopa jest nadmiernie obciążona, a w których jest niedociążona. To już jest dla nas bardzo ważna informacja, którą możemy bezpośrednio połączyć z dolegliwościami zgłaszanymi przez pacjenta. Warto dodać, że badanie wykonujemy zarówno w pozycji stojącej, jak i podczas chodu. Zwłaszcza ta druga część badania, a więc analiza dynamiczna jest niezwykle istotna – w końcu wkładki są potrzebne do poruszania się, prawda? Wychodzimy z założenia, że analiza stóp ograniczająca się tylko do badania statycznego to za mało.

Kolejnym krokiem jaki podejmujemy jest modelowanie wkładek ortopedycznych na ciepło – są to wkładki termoplastyczne, dzięki czemu dopasowują się do krzywizn stopy zapewniają duży komfort podczas poruszania się. Wkładki podgrzewamy w butach do wysokiej temperatury, dzięki czemu nabierają plastyczności i dają się formować pod wypływem naturalnego nacisku związanego z chodzeniem. Po 5-10 minutach wstępne formowanie się kończy.

wkladki-termoplastyczne-krakow

Ostatnim etapem w przygotowaniu indywidualnych wkładek jest uzupełnienie ich o elementy korekcyjne (kliny, peloty). Cały proces modelowania wkładek ortopedycznych zajmuje jakieś 30 minut. Tak więc w pół godziny indywidualnie dopasowane wkładki są gotowe. Pozostaje się tylko do nich stopniowo przyzwyczaić zwiększając systematycznie czas chodzenia, np. pierwszego dnia godzina chodzenia we wkładkach, drugiego dnia 1.5 godziny chodzenia, podobnie dnia trzeciego. W kolejnych dniach można ten czas wydłużyć do 2 godzin i więcej. Po około 3 tygodniach powinna nastąpić pełna symbioza stóp z wkładkami.

To nie koniec cennych informacji. W zakładce DLA PACJENTA przeczytasz między innymi o tzw. serwisie wkładek ortopedycznych – to duża zaleta indywidualnych wkładek termoplastycznych.

 

Umów się na wizytę już teraz!

Kapelanka 13A | 30-347 Kraków
Pon-Pt 08.00 – 20.00 ; Sb 9:00 - 14:00 (konieczne umówienie wizyty)
© 2024 All rights reserved by Wkładki ortopedyczne - Kraków | Polityka prywatności
Zadzwoń Umów wizytę