Ortopedyczne wkładki supinujące dla dzieci i dorosłych

Artykuł, który czytasz poświęciliśmy ortopedycznym wkładkom supinującym. Nie prowadzimy statystyk, ale to prawdopodobnie najczęściej modelowane przez nas wkładki dla dzieci i dorosłych. Wykonujemy je dla pacjentów od 5 roku życia. Bez znaczenia czy ktoś jest dzieckiem, nastolatkiem, czy osobą dorosłą. Wkładki supinujące mogą okazać się niezbędne, bez względu na wiek. Poniżej dowiesz się, jakie jest ich zadanie i przeczytasz, jakie wkładki supinujące są najlepsze?

Ortopedyczne wkładki supinujące – co dają?

Zadaniem wkładek supinujących jest korekcja w przypadku dzieci i młodzieży w fazie wzrostu. Natomiast w przypadku dorosłych chodzi o to, by zahamować rozwój wady i poprawić komfort poruszania się. Tak to już jest, że z wiekiem coraz trudniej koryguje się wszelkie wady w obrębie stóp, czy ogólnie kończyn dolnych. Dlatego też radzimy rodzicom dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym zaobserwowanie u swoich pociech, czy przypadkiem ich stopy „nie schodzą” do wewnątrz w trakcie chodzenia. Jeżeli tak, to zalecamy wizytę u ortopedy, który zleci wykonanie konkretnych wkładek specjalistycznej pracowni, jak nasza. Jeżeli jego zalecenie będzie: „proszę wykonać wkładki supinujące”. To oznacza dokładnie tyle, że pacjent cierpi na nadmierną pronację. Co to takiego?

Nadmierna pronacja – co to jest?

Wzorcowy rozkład nacisków na podłoże w przypadku stopy przedstawia się tak, że siły rozkładają się na I oraz V głowie kości śródstopia i na pięcie. Jeżeli jest inaczej wówczas mamy do czynienia z wadami w obrębie stóp i zaburzeniem biomechaniki kończyn dolnych – głównie stawów skokowych i stawów kolanowych. Nadmierna pronacja jest wtedy, gdy nacisk w trakcie przetaczania stopy (od pięty do przodostopia) jest w dużej mierze rozłożony na wewnętrznej krawędzi stopy. Gdy wada jest duża można to zaobserwować chociażby na butach, które o wiele bardziej mają zniszczone krawędzie wewnętrzne – to skutek nadmiernej pronacji i dlatego potrzebne są ortopedyczne wkładki supinujące. Warto pamiętać, że wraz ze wzrostem organizmu przybywa też wagi, a im większy nacisk na stopy, tym szybciej postępują deformacje w obrębie stóp. Dlatego zalecamy nie bagatelizować problemu nadmiernej pronacji.

Zadzwoń i umów się na wizytę teraz! +48 501 89 49 89

Ortopedyczne wkładki supinujące na nadmierną pronację

wkladki-ortopedyczne-krakow

Wkładki supinujące na nadmierną pronację zalecane są osobom, u których dochodzi do przeciążeń, czy też stanów zapalnych np. ścięgna Achillesa lub rozcięgna podeszwowego. Negatywnym skutkiem nadmiernej pronacji jest też niewystarczająca amortyzacja – nic dziwnego, w końcu ciężar ciała przetacza się praktycznie tylko przez krawędzie wewnętrzne stóp. Co za tym idzie osoby cierpiące na nadmierną pronację (głównie biegacze) narażone są w większym stopniu na kontuzje mięśniowe i urazy mechaniczne kończyn dolnych. Przeważnie problemem są skręcenia stawów skokowych oraz dolegliwości przeciążeniowe. Najskuteczniejszych metod radzenia sobie z nadmierną pronacją są wkładki supinujące, a więc wkładki, które „wymuszają” na stopach by te nie „uciekały do wewnątrz”. Biegacze, u których nadmierna pronacja bywa jedną z głównych przeszkód w uprawianiu sportu już po kilku tygodniach biegania we wkładkach supinujących odczuwają znaczące różnice. Nogi mniej się męczą, dotychczas obciążone struktury zaczynają pracować prawidłowo, komfort biegania jest znacznie większy.

Ortopedyczne wkładki supinujące na zamówienie, czy gotowe wkładki ortopedyczne ze sklepu?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wkładki supinujące modelowane dla każdej ze stóp pacjenta dają o wiele lepsze rezultaty niż gotowe wkładki ortopedyczne. Powód? Oczywiście indywidualne dopasowanie – to jest kwestia fundamentalna w przypadku każdych wkładek ortopedycznych. Nie ma na świecie dwóch osób o takich samych stopach, dlatego trudno oczekiwać, aby gotowe ortopedyczne wkładki supinujące pasowały idealnie dla pacjenta X, pacjenta Y, pacjenta Z itd. Nie ma takiej możliwości. Są różne rodzaje stóp (rzymska, grecka, egipska), dodatkowo pacjenci mają różną wagę i różny wzrost (co ma duże znaczenie dla biomechaniki). Do tego dochodzą deformacje, jak choćby płaskostopie poprzeczne, czy płaskostopie podłużne. Mnogość kombinacji jest tak duża, że nie ma nawet sensu liczyć. Co jeszcze przemawia za wkładkami indywidualnie dopasowanymi? Przede wszystkim wpływ wkładek ortopedycznych na stawy skokowe, stawy kolanowe, biodra. Jeśli są źle dopasowane wkładki nie tylko nie pomogą, ale mogą wręcz zaszkodzić. Lepiej nie oszczędzać w temacie wkładek ortopedycznych tylko zrobić sobie wkładki indywidualne, na bazie profesjonalnego badania podiometrycznego.

Wkładki supinujące podsumowanie

Wkładki supinujące jak już zostało wspomniane w pierwszej części tego tekstu mają na celu rozwiązanie problemu nadmiernej pronacji, a więc przetaczania stopy po wewnętrznej stronie. Ortopedyczne wkładki supinujące wymuszają prawidłowe ustawienie stopy, odciążając przy tym struktury, które były w wyniku nadmiernej pronacji nadmiernie obciążone (rozcięgno podeszwowe, staw skokowy, ścięgno Achillesa). Znacznie lepszym rozwiązaniem, zawsze będą wkładki na zamówienie, wykonywane indywidualne, bo są one modelowane konkretnie pod każdą ze stóp, a nie robione przez maszynę według jednego szablonu. Takie wkładki supinujące modelowane indywidualnie dają znacznie lepszy efekt korekcyjny i wydatnie poprawiają komfort poruszania się. W przypadku gotowych wkładek nie trudno zgadnąć, że nie będą pasować każdemu, ba… możliwe że będą pasować tylko nielicznym. Indywidualnie dopasowane wkładki supinujące to jedyne sensowne i nieinwazyjne rozwiązanie problemu nadmiernej pronacji stóp.

Umów się na wizytę już teraz!

Kapelanka 13A | 30-347 Kraków
Pon-Pt 08.00 – 20.00 ; Sb 9:00 - 14:00 (konieczne umówienie wizyty)
© 2024 All rights reserved by Wkładki ortopedyczne - Kraków | Polityka prywatności
Zadzwoń Umów wizytę